ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Wywiad

Anze Osterman - "Całym sercem, albo wcale" Jan Wodziński

2017-01-22
0 komentarzy
27
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Anze Osterman - "Całym sercem, albo wcale"
fot. Anze Osterman
Anze Osterman, młody i utalentowany fotograf lifestyle'owy ze Słowenii opowiada nam, co według niego tak naprawdę jest ważne w fotografii

PROfil

Anze Osterman
Urodził się w 1990 roku. Wychował się w małym mieście u podnóża słoweńskich Alp. Jak sam twierdzi, jest to idealne miejsce, jeżeli lubi się prowadzić ciche i spokojne życie. Fotografia towarzyszy mu od najmłodszych lat, a jako największą inspirację wymienia osoby, które "nie podążają za Instagramową modą". Sztuka "malowania światłem" stała się jego głównym zajęciem, które chce stale rozwijać szukając nowych, ciekawych wyzwań.

Fotografia lifestylowa to stosunkowo młoda dziedzina, zdobywająca jednak ogromną popularność na świecie i odciskająca swoje piętno na wielu innych fotograficznych gałęziach, takich jak fotografia ślubna, portretowa czy sportowa. Jest synkretyczna i efektowna - bierze wszystko co najlepsze między innymi z reportażu, portretu czy krajobrazu.

O tym co powinno cechować fotografa lifestyle'owego i co jest najważniejsze w tego typu fotografii opowiedział nam Anze Ostermanem - jeden z najbardziej utalentowanych fotografów zajmujących się "lajfstajlem".

Anze, wspomniałeś, że aparat towarzysz Ci od dzieciństwa. Pamiętasz może moment kiedy pierwszy raz wziąłeś go do rąk?

To było lato, miałem wtedy zdaje się 5 lat. Co roku jeździliśmy z rodzicami na wakacje nad Adriatyk - tam właśnie zrobiłem pierwsze zdjęcie. Pamiętam, że przedstawiało moich rodziców siedzących pod parasolem.

fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman

Jaki to był sprzęt?

Stary, analogowy kompakt - wtedy nie wiedziałem jeszcze, że to małe, plastikowe pudełko będzie dla mnie znaczyło tak wiele. Z biegiem czasu robiłem nim coraz więcej zdjęć - podczas gdy moi rodzice budowali dom, ja byłem odpowiedzialny za dokumentację fotograficzną (śmiech).

Jak rozpoczęła się Twoja "właściwa" kariera? Od początku zajmowałeś się lifestylem?

W zasadzie tak... Wszystko zaczęło się od robienia zdjęć moim znajomym, którzy robili niesamowite rzeczy - ja byłem po prostu gościem, który był ciekawy otaczającego świata. W końcu zdecydowałem się na wrzucenie zdjęć do Internetu i po jakimś czasie zaczęły do mnie przychodzić wiadomości od redakcji kilku różnych magazynów. To było całkiem niedawno - jakieś 2, może 3 lata temu. Cały czas patrzę na fotografię jak na sztukę a nie biznes.


fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman

Co takiego zafascynowało Cię w fotografii? Co sprawiło, że stała się ona tak ważnym elementem Twojego życia?

Bardzo interesują mnie różne kultury i środowisko. Uwielbiam uczyć się od innych ludzi i pokazywać światu jak żyją. Za każdym razem, gdy poznaję kogoś i robię zdjęcia czuję się tak, jakbym "zaktualizował swoją duszę" - każda taka okazja uczy mnie jak być lepszym człowiekiem i jak okazywać szacunek naszej planecie.

Jest może ktoś, kto Cię inspiruje?

Tak, jak najbardziej - są to ludzie, którzy nie podążają za modą na "ładne obrazki", tylko używają fotografii jako środka do opowiadania szczerych historii, do uczenia się o innych ludziach. Podziwiam prace fotografów takich jak Corey Arnold czy Jeremy Koreski.

fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman

Twoje zdjęcia kipią różnorodnością krajobrazów. Które odwiedzone przez Ciebie miejsce było najbardziej interesujące?

Zdecydowanie południowo-wschodnia Alaska - jest to miejsce, gdzie łączy się wszystko to, co kocham - ocean, lasy, zwierzęta, kultura... Wszystko tam jest takie surowe i magiczne... Możesz wręcz poczuć historię i kulturę rdzennych Indian!

Brzmi niesamowicie...

A to nie wszystko! Najcudowniejsze uczucie, to moment, gdy siedzisz w łódce a dookoła ciebie nie ma nikogo - tylko wieloryby, orki i niedźwiedzie. W lasach możesz znaleźć sztukę tubylczą i małe osady... Wyspy pełne są pięknych zatok... Dla osoby takiej jak ja, która uwielbia taką "dzikość" natury to miejsce jest jak ze snu - chcę tam wrócić, żeby odkryć, co kryje północna Alaska.

fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman

Mówisz o sobie, że jesteś fotografem, który chce pokazywać relacje człowieka z jego otoczeniem. Jak starasz się to robić?

Myślę, że wszyscy mamy takie relacje, każdy z nas jakieś miejsce nazywa "domem". Według mnie kluczem do ukazania tych więzów jest zrozumienie i szacunek. Sztuka obserwacji ludzkich zachowań a nawet tego jak wpływa na nich pogoda czy inne żywe organizmy - umiejętność "wrośnięcia" w obserwowany świat. Myślę, że to jest najważniejsze.

Wyobraźcie sobie świat bez Internetu - czy cały czas chcielibyście robić zdjęcia?

Kiedy realizujesz projekt, Twoje zdjęcia są stricte "dokumentalne" czy zachęcasz modeli do pozowania?

Wydaje mi się, że jedyną czysto dokumentalną fotografią jest "street". Fotografia, którą sam uprawiam jest połączeniem dokumentu i pozowania - portret jest na przykład czystym przykładem pozowania - zachęcasz wtedy modela, żeby pokazał prawdziwego siebie. Aby to zrobić, musisz być dobrym człowiekiem - musisz sprawić, żeby druga osoba otworzyła się i poczuła się dobrze. Mój ostatni alaskański projekt był właśnie taki.

Co masz na myśli?

Spędziłem miesiąc z osobą, której życie dokumentowałem. Nie byłem wtedy fotografem - byłem tym, kim on. Pomagałem mu przetrwać, zdobyć jedzenie, ogarnąć masę spraw - a przy okazji nosiłem ze sobą aparat. Za każdym razem gdy zobaczyłem coś ciekawego - robiłem zdjęcie. W czasie tego miesiąca powstała między nami więź - dopiero wtedy mogłem zrobić mu autentyczne portrety.

fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman

Muszę przyznać, że patrząc na Twoje zdjęcia mam uczucie, że jestem w przedstawionym przez Ciebie miejscu. Jak to robisz?

To jest kwestia, którą uważam za najważniejszą w swojej pracy - sprawić, żeby widz poczuł zapach morskiej soli i bryzę na policzku. Żeby to osiągnąć, muszę ciągle przekraczać swoją strefę komfortu, ciągle uczyć się świata - to jest to, co kocham w fotografii. To, że pozwala mi lepiej zrozumieć to, co jest dookoła nas.

Jaka zatem jest rola tekstu, którym wzbogacasz projekty? Uważasz się jedynie za fotografa czy także za dziennikarza?

Myślę, że ważne jest, żeby odpowiednio przedstawić tło historii. Uważam, że fotografia dokumentalna to połączenie zdjęć oraz tekstu. Patrzę na siebie jako fotografia, który kocha słowa - chciałbym wydać kiedyś książkę. Słowa niewątpliwie będą miały wtedy duże znaczenie (śmiech).

fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman

A sprawy techniczne? Jak osiągasz tę fenomenalną ostrość i "czystość" kadrów?

Tak wyszło - po prostu. Kocham filmy - chciałbym, żeby moje zdjęcia były tak jakby całym filmem uchwyconym na jednej klatce. Pierwszy plan musi być w harmonii z drugim. Myślę, że wszystko zmieniło się, kiedy zorientowałem się, o co tak naprawdę chodzi w robieniu zdjęć - o pozwolenie widzom poczuć się tak, jakby byli tam, gdzie jest fotograf.

Korzystasz dużo z postprodukcji?

Nie - wolę bawić się światłem, chwilą i znaczeniem. Postprodukcję ograniczam do tonów i krzywych w Lightroomie.

fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman

Jakie masz plany na przyszłość?

Moim głównym celem jest realizować się jeszcze bardziej w prywatnych projektach i wydać książkę. Chciałbym też zająć się trochę bardziej fotografią reklamową - to doskonały środek do poznania świetnych ludzi i zarobienia trochę grosza.

Ostatnie pytanie - co poradziłbyś osobom, które chcą zająć się fotografią lifestyle'ową?

Róbcie to dla siebie. Wyobraźcie sobie świat bez Internetu - czy cały czas chcielibyście robić zdjęcia? Róbcie to całym sercem albo wcale - owszem, będziecie musieli robić zlecenia dla innych ludzi i zgadzać się na ich pomysły, ale tym zarobicie na chleb. Ważne, żeby nie zapomnieć o swoich własnych projektach. Będą chwile, kiedy będziecie załamani, ale to normalne... Szukanie nowych inspiracji, czytanie książek - to będzie cudownym lekarstwem. Zróbcie też przy okazji coś dobrego dla środowiska. I nie zapomnijcie o sztuce obserwacji!

Dziękuję bardzo za rozmowę!

Więcej prac Anze Ostermana możecie znaleźć na jego stronie internetowej oraz Instagramie. Zdecydowanie polecamy! 

fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
fot. Anze Osterman
Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl