ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Słońce i poranna mgła - efekt murowany

2013-07-24
0 komentarzy
2
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Słońce i poranna mgła - efekt murowany
Autor zdjęcia zmierzył światło w scenie w trybie matrycowym, ustawił parametry 1/125 s, f/8 i ISO 400 (fot. Mark Upfield)
Kto rano wstaje temu... wychodzą zdjęcia! Zobaczcie jak piękne mogą być fotografie zamglonych krajobrazów o wschodzie słońca

Mark Upfield, uznany fotograf, napotkał ten przepiękny krajobraz wracając z wyspy Skye. "Wracaliśmy z zapory pod Laggan, zaraz obok parku narodowego Cairngorms", tłumaczy. "Koledzy, z którymi jechałem, chcieli wysiąść i przyjrzeć się zaporze. Była straszna mgła, niebo mocno zachmurzone, więc zostałem w samochodzie. Nagle chmury się rozeszły, promienie słońca rozświetliły parę unoszącą się nad podmokłym lasem".

Fotografując scenę, która potrzebuje filtru gradacyjnego, wypróbujcie zarówno ten z miękkim, jak i twardym przejściem

Ten spektakl trwał jakieś 20 sekund, ale Mark Upfield wiedział, że taka scena może się nie powtórzyć. "Chwyciłem za aparat, wysiadłem z samochodu i odczekałem ok. 20 minut. Niebawem chmury ponownie rozstąpiły się na moment i udało mi się wykonać to ciekawe zdjęcie". Mark skorzystał z trzystopniowego filtra gradacyjnego z wyraźnym przejściem, nie chciał by słońce przepaliło obszar w prawym górnym rogu zdjęcia. "Miałem ze sobą filtry z miękkim przejściem, ale światło za drzewami było bardzo mocne".

Zacznijcie już dzisiaj!

 • Najlepsza pora na zdjęcia zamglonych lasów, to tuż po wschodzie słońca, jeszcze zanim jego ciepłe promienie rozgrzeją powietrze.
 • Mark wykonał to zdjęcie godzinę po wschodzie słońca. Ma tendencję do zostawiania na obiektywach filtra polaryzacyjnego, ale przy tego typu zdjęciach lepiej go zdjąć.
 • Eksperymentujcie z filtrami z miękkim i twardym przejściem. "Próbujcie robić zdjęcia z różnymi filtrami i wybrać ten, który sprawdzi się najlepiej. Może zdarzyć się tak, że warunki będą na tyle osobliwe, że tradycyjnie stosowany przez Was filtr się nie sprawdzi".
 • Zmierzcie światło na drzewach, ale zanim zostaną oświetlone przez promienie, to umożliwi trafne dobranie parametrów ekspozycji. Mark zmierzył światło w tej scenie w trybie matrycowym, ustawił parametry 1/125 s, f/8 i ISO 400

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wolisz pojedyncze numery?
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl

Nasze serwisy
Wydawnictwo AVT - numer 1 w segmencie Special Interest - Wydawnictwo AVT - numer 1 w segmencie Special Interest
Ups! Coś poszło nie tak
Kod błędu:
404
Brak strony!

Działamy w segmentach rynku

Portfolio 2017

Czym możemy służyć

 • Reklama i promocja
  w specjalistycznych magazynach
 • Prezentacja
  w katalogu branżowym
 • Reklama i promocja
  w serwisach online
 • Wysyłka mailingowa
  do precyzyjnie wyselekcjonowanych grup docelowych
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT-Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11,
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax: 22 257 84 00

avt@avt.pl
www.avt.pl

O Wydawnictwie
Wydawnictwo AVT działa od stycznia 1992 roku. Specjalizuje się w wydawaniu czasopism oraz informatorów poradnikowych (specjalistycznych i popularno-naukowych) dla czytelników o wyraźnie określonych zainteresowaniach – profesjonalistów i hobbistów. Portfolio AVT liczy łącznie 37 tytułów regularnych, w tym 20 miesięczników i dwumiesięczników, które grupują się w pięciu segmentach tematycznych: Budownictwo i Wnętrza, Elektronika i Automatyka, Muzyka i Dźwięk, Edukacja i Hi-Tech oraz Rodzina. Łącznie czasopisma AVT mają ponad 1,5 miliona czytelników.
Copyright © AVT 2020
Współpraca w zakresie SEO: Pozycjonowanie Poznań
Polecamy