ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Jak sfotografować pokaz fajerwerków

2019-12-29
3 komentarzy
43
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Jak sfotografować pokaz fajerwerków
Martin Thomas podpowiada, jak fotografować pokazy sztucznych ogni

Martin Thomas fotografuje w miejscowości Dartmouth w hrabstwie Devon. Prowadzi stronę www.dartmouthphotographs.com i codziennie publikuje na niej zdjęcia zrobione w tym mieście, aby propagować piękno regionu. „Moimi głównymi odbiorcami są użytkownicy Facebooka” – mówi – „ale nie mniej popularny jest profil @dartmouthphotographs na Instagramie”. To zdjęcie zostało zrobione ze wsi Kingswear, znajdującej się po drugiej stronie rzeki naprzeciwko miasta Dartmouth, podczas 175. Królewskich Regat rozgrywanych w porcie Dartmouth. Ale Martin mówi, że pokaz sztucznych ogni odbywał się nie do końca tam, gdzie tego oczekiwał! „Gdy nacisnąłem migawkę po raz pierwszy, ku mojemu przerażeniu stwierdziłem, że fajerwerki są wystrzeliwane nie sprzed budynku uczelni, lecz bardziej z prawej strony. Szybko przestawiłem statyw, abym mógł je uchwycić, i kontynuowałem fotografowanie. Postanowiłem zachować w kadrze oświetlony statek na rzece, wiedząc, że jeśli będę chciał, mogę wyodrębnić same budynki szkoły i fajerwerki, ciaśniej przycinając obraz”.

Wybierz właściwe miejsce

Martin mówi: „Najważniejsza jet zawsze właściwa lokalizacja. Większość ludzi robi zdjęcia z poziomu ziemi. Jeśli tak zrobisz, musisz skierować obiektyw w niebo: możesz przy tym zrobić fajne zdjęcia fajerwerków… ale one mogą pojawiać się wszędzie! Spróbuj dostać się w jakieś wyżej położone miejsce (oznacza to, że będziesz w stanie uchwycić na zdjęciu smugę startujących sztucznych ogni) i fotografować z dystansu. Znajdź też jakiś punkt orientacyjny lub znaną budowlę, którą wkomponujesz w kadr”.

Ustaw odpowiednio ostrość

„Jeśli na zdjęciu znajduje się jakiś główny obiekt zainteresowania, zogniskuj na nim obiektyw za pomocą wyświetlacza, a następnie włącz tryb ręcznego ustawiania ostrości” – radzi Martin. „W ten sposób wiesz, że wyraźnie zarejestrujesz najważniejszy obiekt, a aparat nie będzie szukał ostrości podczas trwania pokazu”.

Kilka słów o scenerii

„Uwielbiam Dartmouth” – mówi Martin. „To był pierwszy pokaz sztucznych ogni organizowany na tle Brytyjskiej Królewskiej Akademii Marynarki Wojennej. Światła w budynkach uczelni zostały wyłączone: były one oświetlone jedynie przez wybuchające sztuczne ognie. Po prawej stronie sceny wyraźnie widoczny jest koncert „Proms” odbywający się w Coronation Park. Wszystkie te rzeczy oddają skalę regat w Dartmouth, które przyciągają tak wielu zachwyconych widzów”.

Zastosuj odpowiednie ustawienia aparatu

Martin fotografował Nikonem D850 z obiektywem Nikkor AF-S VR 70–300 mm f/4,5–5,6G IF-ED z ogniskową ustawioną na 85 mm. Czas naświetlania wynosił zaś 6 s przy czułości matrycy ISO 160 i przysłonie f/8. Martin mówi: „Przestaw aparat w tryb samowyzwalacza z dwusekundowym opóźnieniem wyzwolenia migawki. Ustaw maksymalną liczbę ujęć w serii z półsekundowym odstępem pomiędzy wykonywaniem kolejnych fotografii. Zmniejsza to wibracje i spowodowane nimi rozmycie obrazu, a do tego nie musisz ciągle naciskać spustu migawki”

Zwróć uwagę na wiatr

„Podczas wszystkich pokazów fajerwerków czynnikiem, który koniecznie należy wziąć pod uwagę, jest wiatr” – mówi Martin. „Nie tylko potrafi on zepsuć widok, ale jeśli wieje w Twoją stronę, może przesłonić fajerwerki dym, w związku z czym uchwycisz tylko wielką kolorową kulę bez wyraźnie widocznych rozbłysków. Podobnie, jeśli nie będzie wiatru, tylko pierwsze zdjęcie będzie przejrzyste; potem dymu zacznie przybywać, aż będzie go tyle, że nic poza nim nie będzie już widać i fotografowanie straci sens. Tym razem warunki były jednak idealne. W rzeczywistości wiatr spychał dym na prawo od budynków akademii, sprawiając, że powietrze było kryształowo przejrzyste. To marzenie każdego fotografa!”.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl