ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Testy i opinie

Panasonic Lumix G80 [pierwsze wrażenia] Krzysztof Mularczyk

2016-09-19
1 komentarzy
6
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Panasonic Lumix G80 [pierwsze wrażenia]
Filmowanie 4K, matryca bez filtra AA i wydajniejsza stabilizacja - Panasonic wprowadza na rynek zaawansowanego bezlusterkowca Lumix G80

Najnowszy Panasonic Lumix G80 ma ustępować swoimi możliwościami jedynie serii GH. To następca modelu G7 - z wydajniejszym filmowaniem 4K, unowocześnioną stabilizacją i poprawioną matrycą 16 Mp. Na spotkaniu prasowym mieliśmy styczność z wersją przedprodukcyjną tego bezlusterkowca. Możemy więc przybliżyć jego możliwości nieco dokładniej.

Budowa i ergonomia

Panasonic Lumix G80 jest solidnym i kompaktowym korpusem zaprojektowanym na wzór lustrzanki, tak jak G7. Według założeń producenta, ma sprostać wymaganiom intensywnego użytkowania w terenie. Dla większej wytrzymałości jego przednią ramę wykonano z pełnego odlewu magnezowego, a uszczelnienie każdego złącza, pokrętła i przycisku ma gwarantować odporność na zachlapania i kurz. W dłoni nowy Lumix leży naprawdę przyjemnie. Duży, anatomiczny uchwyt zapewnia stabilność i wygodę podczas fotografowania.

W zasięgu palców prawej ręki znajdziemy wygodne pokrętła do zmiany ustawień, przycisk REC do szybkiego rozpoczęcia nagrywania filmu, czy koło trybów fotografowania. Z kolei kciukiem szybko przestawimy tryb AF, uaktywnimy zmianę ISO, czy też wyświetlimy szybkie menu. Wystarczy rzucić okiem na korpus, by przekonać się, jak dużą ilością opcji możemy sterować za pomocą przycisków - po lewej stronie wizjera mamy przecież jeszcze koło trybów migawki, a wśród przycisków aż 5 to przyciski funkcyjne. Wystarczy więc chwila, by dostosować aparat do własnych potrzeb i przyzwyczajeń.

Profesjonalizm tego modelu podkreśla także opcjonalny pionowy uchwyt DMW-BGG1. Dzięki niemu aparat zyskuje dodatkowe zasilanie (akumulator dołączany jest w zestawie z gripem), co pozwala na dwukrotnie dłuższe fotografowanie. Z kolei dodatkowy spust migawki, pokrętła sterujące i przyciski na gripie gwarantują wygodne wykonywanie zdjęć w pionie. Podobnie jak aparat, uchwyt jest wytrzymały i odporny na kurz oraz zachlapanie.

Wyświetlacz i wizjer

Szybkość obsługi oraz wygodę kadrowania w każdej pozycji zawdzięczamy dotykowemu i ruchomemu wyświetlaczowi zamocowanemu na bocznym przegubie. Ekran ma rozdzielczość 1,04 Mp i przekątną 3 cale. W pomieszczeniach bardzo ładnie wyświetla zdjęcia, ale w słońcu jakość obrazu jest już znacznie gorsza. Wtedy przychodzi z pomocą czytelny elektroniczny wizjer o parametrach zbliżonych do celownika w GX8 - rozdzielczość 2,4 Mp, powiększenie 0,74x i wygodna odległość źrenicy wyjściowej 20 mm. Daje obraz naprawdę dobrej jakości bez większego smużenia i migotania.

Z wizjera można korzystać także w trybie oszczędzania energii. Jeśli czujnik wykryje, że oko oddali się od LVF, aparat automatycznie przechodzi w stan uśpienia po 3, 5 lub 10 s. Po naciśnięciu przycisku migawki do połowy aparat przełącza się natychmiast do trybu fotografowania. Według producenta, dzięki tej funkcji wydajność akumulatora może wzrosnąć niemal trzykrotnie.

Autofokus i tryb seryjny

Autofokus w nowym Lumiksie działa wyśmienicie. Aparat ostrzy błyskawicznie nawet w słabszym oświetleniu. Jego działanie zintegrowano oczywiście z dotykowym wyświetlaczem - palcem wskażemy punkt ostrości i automatycznie wyzwolimy też migawkę. Płynnie działa również przeostrzanie z bliskiego na daleki plan. Co więcej pole AF na wyświetlaczu można zmieniać nawet bez odrywania oka od wizjera.  

Producent poprawił także szybkość i wydajność. Panasonic Lumix G80 rejestruje maksymalnie 9 kl./s lub 6 kl./s w trybie ciągłym AF. Bufor jest w stanie zmieścić nawet 200 zdjęć w formacie JPEG lub 40 RAW-ów.

Matryca i stabilizacja

Matryca w G80 ma nadal 16 Mp, ale teraz pozbawiono ją filtra dolnoprzepustowego. Dzięki temu, oraz nowemu procesorowi obrazu Venus Engine, efektywana rozdzielczość ma wzrosnąć o ok. 10%. Poprawie ma również ulec ogólny kontrast i kolorystyka zdjęć. Maksymalna czułość to ISO 25600.

W nowym aparacie zastosowano także unowocześniony system stabilizacji obrazu - 5-osiową technologię podwójnej stabilizacji obrazu. Dzięki wykorzystaniu nowej technologii czujnika żyroskopowego technologie O.I.S. (optyczna stabilizacja obrazu w obiektywie, 2 osie) oraz B.I.S. (stabilizacja obrazu w korpusie, 5 osi) mogą ze sobą współpracować, zapewniając skuteczność do 5 EV podczas fotografowania i filmowania.

Aby w jeszcze większym stopniu zminimalizować niepożądane wibracje, w aparacie zastosowano elektromagnetyczny silnik migawki (na poniższym zdjęciu moduł migawki po prawej). Wstrząs powodowany przez ruch przysłony migawki zostaje istotnie zredukowany, a dźwięk migawki wyciszony. Wibracje migawki są niższe o ok. 90% niż w przypadku poprzednika, modelu G7.

Filmowanie

Panasonic Lumix G80 filmuje w 4K. Rejestruje materiał w maksymalnej rozdzielczości QFHD 4K 3840x2160 px w standardzie 25p/30p (50 Hz) lub 24p w formacie MP4. Może nagrywać bezpośrednio na karcie SD lub bezpośrednio wysyłać sygnał przez HDMI (4:2:2 8-bit). Aparat nagrywa także w rozdzielczości Full HD 1920x1080 px przy 50p/60p (50 Hz) w formacie AVCHD Progressive lub MP4 (MPEG-4 / H.264).

Wykorzystując możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K, funkcja 4K Photo umożliwia zapisywanie 8-megapikselowych zdjęć z szybkością 30 kl./s. Na bazie tych możliwości do dyspozycji są trzy specjalne funkcje: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Start/Stop) i 4K Pre-burst. Każda z nich pomaga zarejestrować najdoskonalsze ujęcie, pozwalając na wyodrębnienie konkretnego kadru z filmu 4K. Są także funkcje Post Focus i nowa Focus Stacking - w pierwszym przypadku z serii zdjęć o przesuniętej ostrości można wybrać takie, z właściwą ostrością, w drugim serię można połączyć w jedno ujęcie o zwiększonej głębi ostrości (przydatne w fotografii makro).

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl