Jak stworzyć efekt rozmycia płynącej wody w Photoshopie [wideo]
Foto
|
Narzędzie SmużenieNarzędzie to jest dostępne na palecie narzędziowej, w jednej grupie z narzędziami Rozmycie i Wyostrzenie. Działa na zasadzie przesuwania i mieszania pikseli. Ustawienie opcji Wytrzymałość decyduje o tym, jak daleko mogą być one przesuwane. Poza opcją Próbkuj wszystkie warstwy, w górnej części ekranu dostępna jest również funkcja Malowanie palcem, która wypełnia każde pociągnięcie pędzla odrobiną aktualnie wybranego koloru |
Niezależnie od tego, czy fotografujemy jadące ulicami po zmroku samochody, płynącą wodę, gwiazdy na nocnym niebie, czy też wykorzystujemy technikę panoramowania do śledzenia ruchomego obiektu, zawsze jest to świetna zabawa i każdy dobry fotograf powinien opanować umiejętność ukazywania ruchu.
Na szczęście nie jest to takie trudne, zwykle wystarczy tylko statyw i długi czas naświetlania. Kłopotem może być natomiast znalezienie sposobu umożliwiającego użycie długiego czasu otwarcia migawki, zwłaszcza gdy fotografujemy przy mocnym świetle.
Przeanalizujmy naszą przykładową scenę. Przy czułości ISO 100 i maksymalnie przymkniętej przysłonie (f/22), najdłuższy możliwy do uzyskania czas ekspozycji to 1/20 s, który nie był wystarczająco długi, by można było zarejestrować efekt rozmycia wody. Idealnym rozwiązaniem byłoby użycie filtru polaryzacyjnego lub neutralnego szarego ND, w celu ograniczenia ilości światła docierającego do matrycy. Jeżeli jednak nie macie takiego filtru, istnieją małe szanse na uzyskanie pożądanego efektu.
W takim przypadku pozostaje osiągnięcie go w programie Photoshop. Zanim przejdziemy do odtworzenia ruchu wody za pomocą narzędzia Smużenie oraz filtrów, pokażemy, jak poprawić kolorystykę obrazu, wprowadzając selektywne korekty w module Adobe Camera Raw. Podczas korzystania z pędzla lub podobnego narzędzia, konieczne może okazać się użycie Gumki w celu dokonania poprawek. Zamiast dwukrotnie zmieniać narzędzie, możesz wcisnąć i przytrzymać klawisz [E] na klawiaturze, aby na moment przełączyć się na Gumkę. Po zwolnieniu klawisza [E], ponownie będziesz mógł korzystać z pędzla. Na tej samej zasadzie działają skróty do innych narzędzi
Przydatne informacje podczas edycji zdjęć
- Skróty klawiszowe. Istnieje kilka przydatnych skrótów klawiszowych, które znacznie usprawniają pracę podczas malowania na Masce warstwy. Za pomocą klawiszy [i] możesz zmieniać rozmiar końcówki pędzla, a klawisz [X] odpowiada z kolei za przełączanie się pomiędzy czarnym (który ukrywa obraz warstwy) i białym (który odkrywa obraz warstwy) kolorem narzędzia. Kliknięcie miniatury maski przy wciśniętym klawiszu [Alt] umożliwi jej podgląd, a użycie przy kliknięciu klawisza [Shift] spowoduje jej włączenie lub wyłączenie.
- Próbkowanie wszystkich warstw. Podczas korzystania z narzędzia Smużenie, na pasku opcji u góry ekranu dostępna jest bardzo ważna opcja Próbkuj wszystkie warstwy. Pozwala ona na malowanie po nowej pustej warstwie i pobierane próbek z innych warstw. Dzięki temu cały proces jest niedestrukcyjny, a efekt rozmycia może być modyfikowany niezależnie od pozostałych ustawień. Do innych narzędzi oferujących możliwość próbkowania wszystkich warstw należą narzędzia Punktowy pędzel korygujący, Stempel oraz Wyostrzanie.
- Cienie i Światła w module ACR 7. Suwaki Cienie i Światła w Adobe Camera Raw 7 zastąpiły występujące w starszych wersjach programu opcje Odtwarzanie i Światło wypełnienia. Nowe suwaki, choć pełnią podobną funkcję, zostały udoskonalone. Bardzo łatwo można poprawić zakres tonalny i odzyskać szczegóły w miejscach przepalonych lub niedoświetlonych. Naciśnij po prostu klawisz [Alt] i przeciągnij dowolny suwak, aby uzyskać na chwilę czarno-biały podgląd, pozwalający obserwować odcinane piksele.
- Pędzel korekty. Pozwala na zaznaczenie dowolnego obszaru obrazu w Camera Raw, a następnie dokonanie korekty tonalnej za pomocą poszczególnych suwaków. Każda zmiana jest kontrolowana przy użyciu osobnej pinezki. W trakcie wprowadzania poprawek możesz definiować nowe pinezki, zaznaczając pole wyboru Nowe, a później zmieniać lub usuwać je w dowolnym momencie. Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na wykonywanie lokalnych poprawek w plikach RAW.
Zobacz film jak stworzyć efekt rozmycia płynącej wody za pomocą Photoshopa
Krok po kroku tworzymy efekt rozmycia wody
![Zdjęcie do edycji Naszym plikiem wejściowym będzie to zdjęcie. Pobierz oryginalny plik.](/i/images/4/1/0/dz03NTA=_src_5410-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshop_edycja.jpg)
Naszym plikiem wejściowym będzie to zdjęcie. Pobierz oryginalny plik.
![Otwieramy plik w ACRZacznij od otworzenia pliku efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshop_tutorial.dng w programie Adobe Camera Raw (ACR). Aby to zrobić, przejdź do programu Bridge, a następnie kliknij katalog prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Otwórz w Camera Raw.](/i/images/4/0/7/dz03NTA=_src_5407-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_1.jpg)
Zacznij od otworzenia pliku efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshop_tutorial.dng w programie Adobe Camera Raw (ACR). Aby to zrobić, przejdź do programu Bridge, a następnie kliknij katalog prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Otwórz w Camera Raw.
![Zwiększamy wyrazistości obrazuW zakładce Podstawowe ustaw Temperaturę na 6300, a Tint na +29, dzięki czemu ocieplisz tonację i zmniejszysz ilość magenty. Zwiększ Ekspozycję do +1,10 i ustaw Kontrast na +35, Cienie na +46, Biele na -29, Czernie na +8, Przejrzystość na +18, a Jaskrawość na +13.](/i/images/4/0/8/dz03NTA=_src_5408-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_2.jpg)
W zakładce Podstawowe ustaw Temperaturę na 6300, a Tint na +29, dzięki czemu ocieplisz tonację i zmniejszysz ilość magenty. Zwiększ Ekspozycję do +1,10 i ustaw Kontrast na +35, Cienie na +46, Biele na -29, Czernie na +8, Przejrzystość na +18, a Jaskrawość na +13.
![Redukujemy szumy i wyostrzamyPowiększ obraz do 100% i przejdź do zakładki Szczegół. Ustaw Stopień na 48, Promień na 1,2, a Maskowanie na 30. Na końcu zajmij się redukcją szumów, ustawiając Luminację na 16, a Kolor na 43. Kliknij dwukrotnie Rączkę, aby z powrotem pomniejszyć obraz.](/i/images/4/0/9/dz03NTA=_src_5409-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_3.jpg)
Powiększ obraz do 100% i przejdź do zakładki Szczegół. Ustaw Stopień na 48, Promień na 1,2, a Maskowanie na 30. Na końcu zajmij się redukcją szumów, ustawiając Luminację na 16, a Kolor na 43. Kliknij dwukrotnie Rączkę, aby z powrotem pomniejszyć obraz.
![Korekta ekspozycjiWybierz z paska narzędzi Filtr stopniowy i ustaw Ekspozycję na -0,65. Przeciągnij kursor z lewego górnego rogu obrazu w kierunku leżących na środku kamieni, co spowoduje przyciemnienie lewej strony zdjęcia. Ustaw Światła na -16, a Przejrzystość na +14.](/i/images/4/1/1/dz03NTA=_src_5411-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_4.jpg)
Wybierz z paska narzędzi Filtr stopniowy i ustaw Ekspozycję na -0,65. Przeciągnij kursor z lewego górnego rogu obrazu w kierunku leżących na środku kamieni, co spowoduje przyciemnienie lewej strony zdjęcia. Ustaw Światła na -16, a Przejrzystość na +14.
![Poprawiamy kolor niebaPrzytrzymaj klawisz [Shift] i poprowadź kolejną linię od środka nieba w kierunku gór. Kliknij dwukrotnie każdy suwak, aby wrócić do ustawień domyślnych, a następnie ustaw Temperaturę na -10, Ekspozycję na -0,90, Kontrast na +10, Światła na -25, a Przejrzystość na +44.](/i/images/4/1/2/dz03NTA=_src_5412-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_5.jpg)
Przytrzymaj klawisz [Shift] i poprowadź kolejną linię od środka nieba w kierunku gór. Kliknij dwukrotnie każdy suwak, aby wrócić do ustawień domyślnych, a następnie ustaw Temperaturę na -10, Ekspozycję na -0,90, Kontrast na +10, Światła na -25, a Przejrzystość na +44.
![Przyciemniamy prawy górny rógPoprowadź jeszcze jedną krótką linię od prawego górnego rogu w dół do środka obrazu. Dwukrotnie kliknij każdy suwak, aby wrócić do ustawień domyślnych i zmień jedynie wartość Ekspozycji na -55. Następnie, z górnego paska narzędzi wybierz Pędzel korekty.](/i/images/4/1/3/dz03NTA=_src_5413-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_6.jpg)
Poprowadź jeszcze jedną krótką linię od prawego górnego rogu w dół do środka obrazu. Dwukrotnie kliknij każdy suwak, aby wrócić do ustawień domyślnych i zmień jedynie wartość Ekspozycji na -55. Następnie, z górnego paska narzędzi wybierz Pędzel korekty.
![Ocieplamy prawą stronęUstaw Rozmiar na 10, a Wtapianie na 100. Najedź kursorem na trawę i kliknij, aby ustawić pinezkę. Zamaluj ten obszar (zaznacz opcję Pokaż maskę, abyś widział, gdzie malujesz). Ustaw Temperaturę na +22, Przejrzystość na +30, a Nasycenie na +10.](/i/images/4/1/4/dz03NTA=_src_5414-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_7.jpg)
Ustaw Rozmiar na 10, a Wtapianie na 100. Najedź kursorem na trawę i kliknij, aby ustawić pinezkę. Zamaluj ten obszar (zaznacz opcję Pokaż maskę, abyś widział, gdzie malujesz). Ustaw Temperaturę na +22, Przejrzystość na +30, a Nasycenie na +10.
![Usuwamy aberrację chromatycznąNa obszarach o dużym kontraście pojawiły się przebarwienia, więc kliknij ponownie ikonę Lupy, aby wyjść z ustawień Pędzla korekty, a następnie wybierz zakładkę Korekcja obiektywu. Zaznacz Usuń aberrację chromatyczną. Kliknij przycisk Otwórz obraz.](/i/images/4/1/5/dz03NTA=_src_5415-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_8.jpg)
Na obszarach o dużym kontraście pojawiły się przebarwienia, więc kliknij ponownie ikonę Lupy, aby wyjść z ustawień Pędzla korekty, a następnie wybierz zakładkę Korekcja obiektywu. Zaznacz Usuń aberrację chromatyczną. Kliknij przycisk Otwórz obraz.
![Stosujemy PoruszenieWybierz Okno>Warstwy i naciśnij [Cmd]/[Ctrl]+[J], aby zduplikować warstwę tła. Zmień jej nazwę na Rozmycie strumienia. Kliknij prawym klawiszem i Konwertuj na obiekt inteligentny. Przejdź do menu Filtr>Rozmycie>Poruszenie i ustaw Kąt 40, Odległość 50.](/i/images/4/1/6/dz03NTA=_src_5416-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_9.jpg)
Wybierz Okno>Warstwy i naciśnij [Cmd]/[Ctrl]+[J], aby zduplikować warstwę tła. Zmień jej nazwę na Rozmycie strumienia. Kliknij prawym klawiszem i Konwertuj na obiekt inteligentny. Przejdź do menu Filtr>Rozmycie>Poruszenie i ustaw Kąt 40, Odległość 50.
![Tworzymy maskiKliknij menu Trybu mieszania, znajdujące się na górze palety warstw, i wybierz Jaśniej. Następnie, przytrzymaj [Alt] i kliknij przycisk Dodaj maskę warstwy, znajdujący się na dole palety warstw, aby dodać czarną maskę warstwy, która ukryje rozmytą warstwę.](/i/images/4/1/7/dz03NTA=_src_5417-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_10.jpg)
Kliknij menu Trybu mieszania, znajdujące się na górze palety warstw, i wybierz Jaśniej. Następnie, przytrzymaj [Alt] i kliknij przycisk Dodaj maskę warstwy, znajdujący się na dole palety warstw, aby dodać czarną maskę warstwy, która ukryje rozmytą warstwę.
![Odkrywamy rozmycieChwyć Pędzel i wybierz miękką, okrągłą końcówkę narzędzi. Powiększ prawy dolny róg obrazu i pomaluj na biało najniżej położoną część strumienia, poniżej wodospadu, aby dodać efekt rozmycia w tym miejscu.](/i/images/4/1/8/dz03NTA=_src_5418-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_11.jpg)
Chwyć Pędzel i wybierz miękką, okrągłą końcówkę narzędzi. Powiększ prawy dolny róg obrazu i pomaluj na biało najniżej położoną część strumienia, poniżej wodospadu, aby dodać efekt rozmycia w tym miejscu.
![Zmieniamy kąt rozmyciaZduplikuj warstwę Rozmycie strumienia i zmień jej nazwę na Rozmycie strumienia 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy miniaturę maski warstwy i wybierz Usuń maskę warstwy. Kliknij dwukrotnie słowo Poruszenie na warstwie, zmień Kąt na -72 i naciśnij OK.](/i/images/4/1/9/dz03NTA=_src_5419-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_12.jpg)
Zduplikuj warstwę Rozmycie strumienia i zmień jej nazwę na Rozmycie strumienia 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy miniaturę maski warstwy i wybierz Usuń maskę warstwy. Kliknij dwukrotnie słowo Poruszenie na warstwie, zmień Kąt na -72 i naciśnij OK.
![Wprowadzamy efekt rozmyciaPrzytrzymaj klawisz [Alt] i ponownie kliknij przycisk Dodaj maskę warstwy, aby powstała nowa maska. Następnie, znów wybierz Pędzel i pomaluj na biało sadzawkę nad wodospadem oraz dalszą część strumienia, aby dodać w tym miejscu efekt rozmycia.](/i/images/4/2/0/dz03NTA=_src_5420-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_13.jpg)
Przytrzymaj klawisz [Alt] i ponownie kliknij przycisk Dodaj maskę warstwy, aby powstała nowa maska. Następnie, znów wybierz Pędzel i pomaluj na biało sadzawkę nad wodospadem oraz dalszą część strumienia, aby dodać w tym miejscu efekt rozmycia.
![Tworzymy nową warstwęKliknij Utwórz nową warstwę. Nazwij ją Smużenie, a następnie wybierz narzędzie o tej samej nazwie. Przejdź do paska opcji w górnej części ekranu, zaznacz pole wyboru Próbkuj wszystkie warstwy i ustaw Wytrzymałość na 20%.](/i/images/4/2/1/dz03NTA=_src_5421-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_14.jpg)
Kliknij Utwórz nową warstwę. Nazwij ją Smużenie, a następnie wybierz narzędzie o tej samej nazwie. Przejdź do paska opcji w górnej części ekranu, zaznacz pole wyboru Próbkuj wszystkie warstwy i ustaw Wytrzymałość na 20%.
![Smużenie wodyPowiększ obraz wodospadu i kilkakrotnie przeciągnij kursor wzdłuż linii wody, aby rozmazać kolory i rozjaśnić krople. Stopniowo dodawaj kolejne pociągnięcia tak, aby kierunek rozmycia był zgodny z nurtem wody. Jeśli coś pójdzie nie tak, użyj Gumki.](/i/images/4/2/3/dz03NTA=_src_5423-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_15.jpg)
Powiększ obraz wodospadu i kilkakrotnie przeciągnij kursor wzdłuż linii wody, aby rozmazać kolory i rozjaśnić krople. Stopniowo dodawaj kolejne pociągnięcia tak, aby kierunek rozmycia był zgodny z nurtem wody. Jeśli coś pójdzie nie tak, użyj Gumki.
![Rozjaśniamy rozmazane linieDokończ swoją pracę nad wodospadem i zrób kilka kolistych pociągnięć w miejscu znajdującej się na dole sadzawki. Gdy uzyskasz zadowalający efekt, wybierz polecenie Obraz>Ustawienia>Poziomy. Ustaw białą strzałkę na 210, a czarną na 25 i naciśnij OK.](/i/images/4/2/4/dz03NTA=_src_5424-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_16.jpg)
Dokończ swoją pracę nad wodospadem i zrób kilka kolistych pociągnięć w miejscu znajdującej się na dole sadzawki. Gdy uzyskasz zadowalający efekt, wybierz polecenie Obraz>Ustawienia>Poziomy. Ustaw białą strzałkę na 210, a czarną na 25 i naciśnij OK.
![Tworzymy spłaszczoną kopięUstaw Tryb mieszania na Jaśniej. Naciśnij [Cmd]/[Ctrl]+[Shift]+[Alt]+[E], aby stworzyć nową warstwę, która będzie połączeniem warstw znajdujących się poniżej. Nazwij ją Blask. Wciśnij [D], aby skonwertować do czerni i bieli. Kliknij nową warstwę prawym przyciskiem i wybierz Konwertuj na obiekt inteligentny.](/i/images/4/2/5/dz03NTA=_src_5425-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_17.jpg)
Ustaw Tryb mieszania na Jaśniej. Naciśnij [Cmd]/[Ctrl]+[Shift]+[Alt]+[E], aby stworzyć nową warstwę, która będzie połączeniem warstw znajdujących się poniżej. Nazwij ją Blask. Wciśnij [D], aby skonwertować do czerni i bieli. Kliknij nową warstwę prawym przyciskiem i wybierz Konwertuj na obiekt inteligentny.
![Świetliste refleksy na wodziePrzejdź do Filtr>Galeria filtrów. Wybierz Zniekształcenie> Rozmyta poświata i ustaw Ziarnistość na 0, Wartość blasku na 3, Wielkość czyszczenia na 14 i naciśnij OK. Przytrzymaj [Alt] i kliknij Dodaj maskę warstwy, aby zamaskować blask, a następnie pomaluj na biało, by odsłonić go tam, gdzie widoczna jest woda.](/i/images/4/2/6/dz03NTA=_src_5426-efekt_rozmycia_ruchu_wody_photoshopa_18.jpg)
Przejdź do Filtr>Galeria filtrów. Wybierz Zniekształcenie> Rozmyta poświata i ustaw Ziarnistość na 0, Wartość blasku na 3, Wielkość czyszczenia na 14 i naciśnij OK. Przytrzymaj [Alt] i kliknij Dodaj maskę warstwy, aby zamaskować blask, a następnie pomaluj na biało, by odsłonić go tam, gdzie widoczna jest woda.