ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Wystawy

Weekend z Miesiącem Fotografii w Krakowie

Weekend z Miesiącem Fotografii w Krakowie
fot. Yann Mingard
W najbliższy weekend w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie czeka na nas mnóstwo ciekawych wydarzeń. Przedstawiamy krótki przegląd tego, co się wydarzy!

Piątkowy wieczór warto zarezerwować na spotkanie mistrzowskie z Rafałem Milachem i Gordonem MacDonaldem. Rozpocznie się o godz. 18:00 w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Lipowej 4. Dniem wyjątkowym będzie natomiast sobota. W godzinach 11-17:30 odbędzie się "Przegląd portfolio w trakcie Miesiąca Fotografii w Krakowie", a o godz. 18:00 każdy będzie mógł wziąć udział w otwartym spotkaniu z uczestnikami i recenzentami IX Przeglądu Portfolio. Przez cały weekend można oczywiście odwiedzać wystawy stałe, o których pisaliśmy w artykule "Rusza Miesiąc Fotografii w Krakowie". Szczegółowy plan na sobotę i niedzielę przedstawia się następująco.

Miesiąc Fotografii w Krakowie - sobota 24.05

Oprócz przeglądu portfolio oraz wystaw stałych warto również odwiedzić wystawy z Sekcji ShowOFF 2014.

  • Czkawka. Przemysław Branas

Czkawka jest uporczywym syndromem chorobowym objawiającym się rytmicznymi wstrząsami. Zazwyczaj powoduje ją gwałtowne przepełnienie. Jest mimowolnym odruchem ciała pojawiającym się niespodziewanie i podobnie niespodziewanie odchodzącym. Samo słowo bywa metaforą bezustannych powrotów czegoś lub do czegoś, krótkotrwałych repetytywnych trwań i ich nagłych rozpuszczeń. Tematyka pełnoplastycznej instalacji obejmującej fotografię, wideo i obiekty krąży wokół stworzonych przez artystę rytuałów służących mapowaniu przestrzeni intymnych i publicznych.

Miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Galeria Re
Lipowa 4, Kraków
Wt.-Niedz. 11:00-19:00

  • Chelsea Girls. Monika Krzynówek

Tytuł serii Moniki Krzynówek nawiązuje do eksperymentalnego filmu z 1966 roku, Chelsea Girls. Skojarzenie fotografowanych papużek i rejestrowanych przez Andy’ego Warhola historii z codziennego życia kobiet mieszkających w hotelu Chelsea w Nowym Jorku na pierwszy rzut oka wydaje się dalekie. Jedynym elementem bezpośrednio odnoszącym się do popartowej narracji są pastelowe tła ujednolicające cykl paszportowych ujęć.

Miejsce: ZPAF Gallery
św. Tomasza 24, Kraków
Czw.-Niedz. 11:00-18:00

  • Powrót do źródła. Lucian Bran

W rodzinnym mieście Luciana Brana mieszkańcy codziennie udają się po wodę do leśnych źródeł otaczających miasto. Źródła te, o poetyckich nazwach "Honterus" czy "Malin" (oraz zwyczaj czerpania z nich wody), zostały sfotografowane przez Luciana Brana. On sam określa ów zwyczaj jako "niemal rytualne wydarzenie" i rzeczywiście można go interpretować jako anachroniczny kult jakichś miejscowych najad, nimf wodnych. Krajobrazy Brana ukazują zjawisko w różnych porach roku, tym samym podkreślają jego quasi-panteistyczny charakter.

Miejsce: Muzeum Inżynierii Miejskiej
Wawrzyńca 15, Kraków
Wt.-Czw. 10:00-16:00, Pt. 17:00, Sob.-Niedz. 10:00-16:00

  • I Did Not Have Sexual Relations With That Woman. Irena Kalicka

Zrywając z fotografią warsztatową i sięgając po najprostszy automatyczny aparat analogowy, Irenka Kalicka moment decyzji artystycznej sprowadza do naciśnięcia spustu migawki, a następnie do selekcji zrobionego przez siebie materiału. Jej zawsze bardzo odważne prace są trochę brut, trochę odrzucające, a trochę poetyckie i delikatne. Każdy kolejny cykl zdjęć powstaje długo, a Kalicka wplata w efekty procesu twórczego własne życie osobiste, przyjaciół, modyfikuje powstającą serię pod wpływem lektur czy inspiracji wizualnych.

Miejsce: SKI
św. Marka 6, Kraków
Czw.-Niedz. 11:00-18:00

  • Metoda pomiaru. Daniela Dostálková

"Po osiągnięciu wysokiego poziomu umiejętności technicznych, nauka i sztuka zdają się łączyć w swojej estetyce, plastyce i formie." Albert Einstein. Żaden inny cytat nie pozwoliłby lepiej skomentować Metody pomiaru Danieli Dostálkovej, ciągle rozwijanego cyklu fotograficznego dotyczącego świata nowoczesnej psychologii ukazanego z perspektywy aparatury, metodologii naukowej i oczekiwanych rezultatów.

Miejsce: Galeria AS
św. Tomasza 26, Kraków
Pn.-Sob. 11:30-18:00

  • Tam i tak nic nie ma. Diana Lelonek, Marek Kucharski

Są miejsca, które jeszcze przed wyjazdem wywołują wyobrażenia o przestrzeniach, z którymi będzie nam dane się zmierzyć. Choć Australia przestała już być Terra Australis Incognita z przeszłości, Diana Lelonek i Marek Kucharski przekroczyli granice tego państwa-kontynentu w podobnym duchu co odkrywcy z minionych wieków.

Miejsce: Galeria The Greenroom
Podzamcze 26/5, Kraków
Czw.-Niedz. 12:00-17:00

Miesiąc Fotografii w Krakowie - niedziela 25.05

  • "Światłoczuli" - warsztaty towarzyszące wystawie "Oddźwięki"

Warsztaty dla miłośników fotografii tradycyjnej. Okazja aby doświadczyć pracy w ciemni fotograficznej szczególnie angażującej zmysły dotyku, zapachu czy słuchu. W czasie warsztatów w studio fotograficznym powstaną portrety uczestników, które następnie zostaną naświetlone na specjalnie przygotowanych w czasie warsztatów światłouczulonych koszulkach. Po wywołaniu i wysuszeniu, staną się elementem prezentowanej w Bunkrze Sztuki wystawy "Oddźwięki". Autorzy niezwykłych fotografii będą mogli odebrać je po zakończeniu festiwalu i nosić z dumą!

Miejsce: Galeria Bunkier Sztuki, Studio fotograficzne / Ciemnia, Ip.
godz. 12.00-15.00, na warsztaty "Światłoczuli" obowiązywały zapisy do 21.05

  • Yann Mingard i Lars Willumeit - spotkanie mistrzowskie

Depositto to projekt fotograficzny na temat ochrony szczególnego dziedzictwa. W krajach Zachodu, takich jak Szwajcaria, istnieje tradycja przechowywania okazów przy wykorzystaniu banków i sejfów. Co ciekawe, od niedawna zwyczaj ten rozwija się na innych polach zainteresowań. Deposit jest dokumentem fotograficznym, który skupia się na architekturze, krajobrazach, szczegółach zabezpieczonych przedmiotów i produktów. Temat zostaje następnie rozwinięty przez teksty socjologów i historyków. Projekt został zrealizowany w latach 2010-2012 wokół 12 symbolicznych miejsc odtwarzających ewolucję ochrony dziedzictwa ludzkiego, roślinnego, zwierzęcego, kulturowego, technologicznego oraz dotyczącego bezpieczeństwa.

Miejsce: Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 maja 1, Kraków
godz. 14:00

 

Szczegółowe informacje o wystawach i wydarzeniach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2014 znajdziecie na stronie www.photomonth.com i fb/photomonth.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl