ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Wystawy

Ferdinand Schmutzer w Starej Galerii ZPAF

2013-07-23
0 komentarzy
1
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Ferdinand Schmutzer w Starej Galerii ZPAF
To będzie pierwszy tak duży pokaz dorobku niedawno odkrytego wybitnego fotografa austriackiego Ferdinanda Schmutzera w Polsce.

Ferdinand Schmutzer 
"Fotografie z lat 1894-1928"

Termin: 05.08.2013 - 31.08.2013

Miejsce: Stara Galeria ZPAF w Warszawie

Organizator: ZPAF Okręg Warszawski, Anzenberger Gallery Vienna

Kontakt: www.zpaf.waw.pl

 

Wystawa "Ferdinand Schmutzer: Fotografie z lat 1894-1928" to pierwsza prezentacja twórczości wybitnego austriackiego artysty polskiej publiczności. Wystawa zostanie pokazana w Starej Galerii ZPAF w Warszawie (Plac Zamkowy 8) w sierpniu 2013 r. Miała już swoje odsłony w Muzeum Freuda w Wiedniu ("Ferdinand Schmutzer: Freud and His Era in Portraits" wrzesień 2008 - kwiecień 2009) oraz Ateńskim Domu Fotografii w Atenach i Bratysławie, Leica Gallery w Nowym Jorku, w ramach festiwalu w Ping Yao/Chiny, oraz festiwalu Naarden w Holandii. Wystawa jest połączona z promocją książki Ferdinand Schmutzer: Photographic Works 1894-1928, wydanej przez moser Verlag Munich we współpracy z Anzenberger Gallery.

Na początku XX w. Ferdinand Schmutzer (1870-1928) był zaliczany do najbardziej znaczących artystów wiedeńskich specjalizujących się w portrecie. Jego portrety tworzą fascynujący obraz tamtejszego życia kulturalnego i intelektualnego na przełomie XIX i XX w. Poza imponującą kolekcją odbitek, na dorobek fotograficzny Ferdinanda Schmutzera składa się ponad 3000 negatywów szklanych i 330 odbitek vintage. Po raz pierwszy został on zaprezentowany publiczności w 2001 r. Jego portrety fotograficzne przedstawiają sławne osobistości tamtego okresu, jak choćby Alberta Einsteina, Zygmunta Freuda, Pablo Casalsa i Cesarza Franciszka Józefa. Podziwiając sportretowane postaci mamy możliwość przyjrzenia się technice pracy Schmutzera. Fotografie, na podstawie których wykonywał on sztychy, dają nam wgląd w sposób pracy artysty; ich precyzyjne wykonanie dowodzi znajomości warsztatu i wysokich umiejętności artystycznych Schmutzera również w tej dziedzinie. Fotografie krajobrazowe, zdjęcia miejsc odwiedzanych w trakcie podróży Schmutzera i jego rodziny powstały dla celów prywatnych.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl