ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Wystawy

Anita Andrzejewska "Niespiesznie" - wystawa w Leica Gallery Krzysztof Mularczyk

2014-02-27
1 komentarzy
6
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Anita Andrzejewska "Niespiesznie" - wystawa w Leica Gallery
Z cyklu "Niespiesznie", fot. Anita Andrzejewska
Od 7 marca w warszawskiej Leica Gallery będzie można zobaczyć wystawę Anity Andrzejewskiej "Niespiesznie"

Anita Andrzejewska
"Niespiesznie"

Termin: 08.03.2014-08.04.2014

Wernisaż: 07.03.2014, godz. 20:00

Miejsce: Leica Gallery Warszawa
ul. Mysia 3, III piętro

Kontakt: www.leica-camera.pl

-

Anita Andrzejewska wiele podróżuje, ale jej fotografii nie można nazwać podróżniczą. To zdjęcia, które przenoszą widza w nieznaną mu czasoprzestrzeń. "Niespiesznie" to projekt nieoczywisty, osobisty, opracowywany przez długie miesiące w ciemni. Zobaczyć go można w Leica Gallery Warszawa od 8 marca do 4 kwietnia.

"90 procent zdjęć zrobiłam w Birmie, reszta pochodzi z sąsiedniego Laosu" - mówi autorka marcowej wystawy. "Widać tak już jest, że ciągnie mnie w rejony trudne, konfliktowe, a jednocześnie bogate kulturowo i etnicznie (wcześniej był Iran, Pakistan, Syria, Kaszmir). W kierunku zanikających, głęboko zakorzenionych tradycji".


Z cyklu "Niespiesznie", fot. Anita Andrzejewska
Z cyklu "Niespiesznie", fot. Anita Andrzejewska

Anita Andrzejewska od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne, łączące Europę i Azję. Prowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci w indyjskim Ahmedabadzie, kilkakrotnie odwiedziła Iran, gdzie współtworzyła projekty fotograficzno-literackie w Teheranie, Isfahanie, Szirazie, Jazdzie. Zdobyła liczne nagrody krajowe i zagraniczne, m.in. w konkursie na projekt fotograficzny dla amerykańskiego Santa Fe Center for Visual Arts, ale także nagrody za ilustracje do książek. Swoje prace wystawiała w Japonii, USA, Iranie, Turcji, Niemczech, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, na Węgrzech i Słowacji.

Zamiłowanie do tradycji widać nie tylko w obieranych celach podróży, ale także w sposobie pracy: Anita fotografuje na czarno-białych negatywach i robi autorskie odbitki w ciemni.


Z cyklu "Niespiesznie", fot. Anita Andrzejewska
Z cyklu "Niespiesznie", fot. Anita Andrzejewska

Choć zdecydowana większość prac z najnowszej wystawy artystki została wykonane w Birmie, u progu ważnych społecznych przemian w bardzo burzliwym dla kraju momencie, fotografie te są jednak poza czasem. Widz mógłby nawet sądzić, że niektóre z nich powstały kilka dekad wcześniej. W serii prac zauważamy motywy ulubione przez Andrzejewską: portrety - zapisy spotkań i rozmów; pejzaże - sytuujące w konkretnym miejscu i wreszcie martwe natury i detale – jako części codzienności, idealne dopełnienie historii.


Z cyklu "Niespiesznie", fot. Anita Andrzejewska
Z cyklu "Niespiesznie", fot. Anita Andrzejewska

Andrzejewska przez lata wykształciła swój unikalny sposób fotografowania. Każde zdjęcie w całej historii fotografii jest zatrzymaniem czasu. U Andrzejewskiej jednak te chwile wydają się trwać dłużej. Nie ma tu spektakularnych akcji, momentów decydujących. Jest za to dużo spokoju, trwania i ciszy. Kompozycja jest zawsze starannie wypracowana, zapisany moment zdaje się bardziej uniwersalny.

W Leica Gallery zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt premierowych zdjęć Anity Andrzejewskiej. Wystawie towarzyszy katalog.


Z cyklu "Niespiesznie", fot. Anita Andrzejewska
Z cyklu "Niespiesznie", fot. Anita Andrzejewska

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl